Doba skladování čistého oleje
Kuchyňský olej je potravina jako každá jiná. Na obalu má proto přirozeně uvedený datum spotřeby. Při nákupu vždy dbajte na to, aby zbývající doba trvanlivosti nebyla příliš krátká. V takovém případě se vám může snadno stát, že část oleje budete muset jednoduše odevzdat na ekologickou likvidaci, protože ho nestihnete včas spotřebovat.
Na životnost vliv má skladování
Důležitým kritériem, které ovlivňuje životnost čistého oleje, je způsob jeho skladování. Pokud ho máte odložený na nevhodném místě, může se vám velmi rychle zkazit.
Praktický tip: Na etiketě kuchyňského oleje je uvedeno, za jakých podmínek byste ho měli skladovat. Pokud chcete, aby vám vydržel až do konce doby trvanlivosti, snažte se dodržovat doporučení výrobce.
Obecně platí, že kuchyňské oleje byste neměli skladovat na policích, kde svítí slunce. UV záření spolu se zvýšenou teplotou totiž urychluje některé chemické procesy a způsobuje rychlejší degradaci oleje.
Pozor na správnou teplotu
Životnost oleje může být ovlivněna i teplotou v místnosti, ve které ho skladujete. I v tomto ohledu platí, že vždy dodržujte doporučení výrobce uvedené na obalu. Věděli jste, že některé druhy rostlinných olejů, například slunečnicový nebo sezamový, jsou velmi citlivé na teplo a měly by se skladovat v lednici?
Skladování použitého oleje v restauracích
Použitý olej má odlišné chemické složení než čistý. Když je vystaven vysoké teplotě ve fritéze nebo na pánvi, přirozené procesy degradace jsou velmi urychlené. Řetězce jednotlivých složek se mění na jiné, v důsledku čehož vznikají pro zdraví škodlivé sloučeniny. Proto si musíte dávat velký pozor, abyste na smažení nepoužívali přepálený olej. Ten je totiž karcinogenní a může způsobit řadu zdravotních problémů.
Jak zjistit, že je olej přepálený?
Existuje několik jednoduchých znaků, které jsou jasným signálem, že olej je už přepálený a neměli byste ho dále používat. Mezi nejvýraznější patří charakteristický nepříjemný zápach. Avšak, hned na první pohled si můžete všimnout i tmavé barvy, pěny na pánvi nebo chybějících bublinek při smažení.
Základem je správná nádoba
Použitý kuchyňský olej z pánve nebo fritézy je třeba opatrně přelít do nádoby určené na jeho skladování. V žádném případě ho nevylévejte do odtoku nebo toalety. Můžete tím způsobit množství problémů (znečištění životního prostředí, ucpaní kanalizace a podobně), nehledě na to, že vám hrozí vysoká pokuta.
Praktický tip: Při přelévání použitého oleje do sběrné nádoby můžete používat sítko. To se postará o zachycení zbytků jídla, které ztěžují jeho další zpracování.
Na sběr použitého oleje se standardně využívají speciální sudy. Ty jsou vybaveny těsnými víčky, které plní podstatnou úlohu. Brání tomu, aby se při skladování nebo manipulaci olej vylil na zem a navíc, eliminují šíření nepříjemného zápachu.
Sudy mějte na tmavém a chladném místě
Nádoby na sběr použitého oleje nedoporučujeme skladovat na teplých místech – obzvlášť ne na přímém slunci. Hrozí totiž, že vlivem tepla se urychlí chemické procesy v oleji, čímž dojde k jeho další degradaci. Ta se může projevit například zesilujícím zápachem. Kromě toho, nadměrně degradovaný olej se už nemusí dát efektivně recyklovat.
Jak dlouho skladovat použitý olej?
Neexistuje přesný čas, jak dlouho můžete nebo nemůžete skladovat použitý kuchyňský olej. Naše rada ale zní – odevzdejte ho na ekologickou recyklaci co nejdříve. Čím kratší dobu je skladován v sudu, tím méně svých vlastností ztratí a dá se tak snadněji dále využít.
Využijte praktický odvoz použitého oleje
Pokud nechcete mít s použitým olejem z vaší gastro provozovny žádné starosti, můžete využít naše spolehlivé služby. Postaráme se nejen o jednorázový, ale i pravidelný odvoz olejů z vaší gastro provozovny a to v čase, kdy vám to bude nejvíce vyhovovat. Můžete mít tak absolutní jistotu, že použité oleje nebudete muset zbytečně dlouho skladovat. Samozřejmostí je i doklad o ekologické likvidaci, který můžete v případě potřeby předložit úřadům nebo kontrolám. Navíc, když budete mít zájem, bezstarostně vám zajistíme i dodávku čistých olejů. Neváhejte nás kontaktovat telefonicky na 800 800 070, nebo prostřednictvím formuláře.