8 pravidel, jak správně smažit

Kristýna Konečná | 18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit - Fotka
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste měli dodržovat, aby byla smažená jídla chutná a nezpůsobovala nežádoucí poškození zdraví?

Základní pravidla smažení

Při smažení surovin se můžete lehce dopustit chyb, které mohou kromě nepříjemné chuti a zvláštní konzistence vyústit ve vznik zdraví škodlivých sloučenin.

Proto raději nic nepodceňujte a při každé přípravě jídla na pánvi dodržujte těchto 8 základních pravidel.

1. Suroviny před obalováním osušte

Smažit můžete široké spektrum různých surovin. Z masa na pánvi nejčastěji připravujeme drůbež, vepřovou kýtu nebo panenku. Pro smažení jsou však vhodné také rybí filety či zelenina - květák, mrkev, kedluben a také žampiony.

Základní suroviny přirozeně obsahují vlhkost, která by mohla pokazit výsledek smažení, tedy pokud je před přípravou umyjete a neusušíte. Kombinace mokrého povrchu se strouhankou pak při smažení nedrží na povrchu samotné suroviny a odpadává a připaluje se. Proto doporučujeme před obalením suroviny osušit například papírovou utěrkou.

Zdroj obrázku: freepik.com

2. Použijte vhodný olej

Výběr vhodného oleje na smažení je klíčový. Nejpodstatnější úlohu v tomto hraje jednoduše bod zakouření. Tento bod říká, jaká je maximální teplota, při které se olej nepřepaluje a nevznikají chemické sloučeniny.

Mezi nejlepší oleje na smažení patří řepkový, jehož bod zakouření je na úrovni 190 až 230 °C.

Vhodné jsou rovněž speciální oleje na smažení či fritování, skládající se ze směsi řepkového a slunečnicového oleje. Tyto odolávají teplotám 220 až 250 °C, takže se vyznačují mimořádně vysokou stabilitou a odolností vůči přepálení. Kvalitní řepkový nebo slunečnicový olej má neutrální chuť, takže nijak neovlivní připravované jídlo.

3. Olejem nešetřete

Na první pohled by se mohlo zdát logické, že pokud chcete připravit smažené jídlo v méně mastné a tudíž zdravější variantě, je vhodné použít menší množství oleje. To však nedoporučujeme. V případě nedostatku oleje se totiž o hodně rychleji přepaluje a dochází ke vzniku zdraví škodlivých sloučenin. Samotné jídlo se navíc snadněji připálí a přilepí k pánvi a výsledný pokrm nemusí být podle vašich představ. Oleje byste tedy měli použít právě takové množství, ve kterém budou suroviny plavat. 

Nezapomeňte, že podle vědeckých může konzumace přepáleného oleje zvýšit riziko rakoviny, nebo jiných vážných onemocnění. Proto je důležité vyměňovat použitý olej za čistý pravidelně.

 4. Nechejte olej pořádně zahřát

Ideální teplota oleje na smažení je okolo 180 °C a jednomu litru řepkového oleje trvá přibližně 8 minut, než se ohřeje právě na tuto teplotu.  Až poté je vhodné vkládat suroviny ke smažení. Správně rozehřátý olej bez použití teploměru poznáte tak, že do něj buďto vhodíte kousek strouhanky nebo opačný konec dřevěné vařečky - pokud se okolo začnou vytvářet bublinky, je olej rozehřátý a připravený ke smažení

Zdroj obrázku: freepik.com

5. Nedávejte na pánev příliš mnoho surovin najednou

Při snaze o co nejrychlejší přípravu pokrmů budete mít možná nutkání vložit ke smažení co největší množství surovin najednou. Přeplnění pánve může způsobit prudký pokles teploty oleje, přičemž se rychleji a ve větším množství vsákne do jídla a to tak získá mastnou texturu. 

6. Nepřikrývejte pánev pokličkou

 

Přikrytí pánve poklicí může teoreticky přípravu jídla urychlit. Přináší však jednu velkou nevýhodu. Kondenzovaná voda, která se vytváří na pokličce, stéká do oleje a způsobuje jeho prskání. Takto může dojít ke většímu znečištění vaší pracovní plochy a navíc je manipulace se zaprskanou pokličkou poměrně nepříjemná. Můžete však využít třeba síto na pánev, které může zachytit prskající olej a zamezit většímu nepořádku.

7. Eliminujte přebytečný tuk

Po smažení zůstává na povrchu masa či zeleniny zbylý tuk, který je dobré odstranit. Před servírováním proto doporučujeme smažené jídlo na pár vteřin položit například na papírovou utěrku, která tento přebytečný tuk vsákne.

Free photo top view of fish and chips with ketchup sauce
Zdroj obrázku: freepik.com

8. Použitý olej recyklujte

Pokud smažíte po delší dobu, sledujte, zda nedochází k přepalování oleje. Myslete na to, že bod zakouření zahřátého oleje klesá. Dým, nepříjemný zápach, menší množství bublinek a pěna značí, že se olej přepálil a je třeba jej nahradit novým. 

Použitý kuchyňský olej v žádném případě nevylívejte do odtoku nebo toalety. Ohrožujete tím totiž životní prostředí a zároveň můžete napáchat velké škody v kanalizačním potrubí. Použitý olej sbírejte do vhodné plastové nádoby a po naplnění ji odevzdejte k ekologické likvidaci.

Věděli jste že ze zákona má každá obec povinnost zabezpečit pro své občany možnost sběru použitého oleje a tuků? Na vašem místním obecním úřadě či magistrátu se můžete informovat, jak funguje sběr oleje právě ve vaší obci. Můžete také navštívit náš web třídímolej.cz, kde se dozvíte další informace o třídění olejů a tuků a jejich sběru.

 

Další články

Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…