Věděli jste, že mezi největší výrobce olivového oleje patří Španělsko, Řecko a Itálie? Tyto země tvoří více než 70% jeho celosvětové produkce.
Olivový olej a jeho typy
Můžete se setkat s několika typy olivového oleje, které se liší způsobem výroby. Ty ovlivňují obsah aromatických složek nebo prospěšných látek, bod zakouření a prodejní cenu.
Rafinovaný olivový olej
Tento typ olivového oleje nenese označení "panenský". Vyrábí se při teplotách vyšších než 50 °C. Jeho hlavní výhodou je vysoký bod zakouření, často více než 240 °C. V praxi to znamená, že jej lze použít na smažení nebo fritování.
Na druhou stranu, rafinovaný olivový olej obvykle není cenově výhodný. Proč? Je znatelně dražší než jeho alternativy - například řepkový olej. Navíc během výrobního procesu ztrácí svou výjimečnou vůni a také vysoký obsah prospěšných látek. Ve skutečnosti tedy nenabízí žádné speciální výhody, pro které by stálo za to jej používat.
Panenský olivový olej
Hlavní výhodou panenského olivového oleje je skutečnost, že se vyrábí lisováním za studena. Díky tomu má charakteristickou olivovou vůni a obsahuje několik cenných složek. Je ideální pro studenou kuchyni, ale lze jej také použít na vaření nebo smažení. Jeho bod zakouření je obvykle kolem 199 °C.
Nezapomeňte: Kvalitu olivového oleje vyjadřuje jeho kyselost. V případě klasických panenských olejů má hodnotu až 2%.
Extra panenský olivový olej
Tento typ olivového oleje se vyznačuje nejvyšší kvalitou - jeho kyselost může být maximálně 0,8%. Vyrábí se z nejkvalitnějších surovin a lisuje se za studena, často bez pecek. Má tak prvotřídní čistotu a výjimečně lahodnou chuť. Jeho výhodou je vysoký obsah cenných složek. Obsahuje omega 3 a 6 mastné kyseliny, polyfenoly, vitamíny K a E, železo, sodík, draslík nebo vápník.
Naše rada: Extra panenský olivový olej je vhodný především pro studenou kuchyni, protože je jeho bod zakouření obvykle kolem 190 °C.
Proč (ne)používat olivový olej na smažení?
Na smažení je nejvhodnější rafinovaný olivový olej, který nenabízí prakticky žádné výhody. Nejenže je dražší než jiné rostlinné oleje, ale také neoslní svou tradiční chutí a výživovou hodnotou. Nehledě na to, že nelze recyklovat. V úvahu tedy spíše přicházejí panenské a extra panenské olivové oleje, které však také mají určitá negativa.
Pouze pro jedno použití
Teplota fritování hranolek a smažení různých surovin je obvykle kolem 190 °C. To znamená, že extra panenský i panenský olivový olej můžete pro tento účel použít. Musíte však počítat s tím, že když jej vystavíte vysokým teplotám, ztratí část svých vlastností. Ztrácí mnoho prospěšných látek a tradiční vůni a chuť. Navíc, protože olivový olej nemá tak vysoký bod zakouření, rychle se při zahřátí spálí. Je tedy vhodný pouze pro jedno použití. Poté jej musíte ihned vylít a nahradit čerstvým olejem, což výrazně zvyšuje náklady na přípravu jídla.
Olivový olej není tak nezdravý
Ve prospěch olivového oleje hovoří studie z roku 2012, která byla provedena ve Španělsku. V rámci ní bylo na vzorku 4 000 lidí zkoumáno, jak ovlivňuje konzumace smažených jídel zdraví. Výsledkem bylo, že olivový olej může snížit riziko vzniku ischemické choroby srdce.
Pamatujte: Smažení v olivovém oleji je o něco zdravější než v mnoha alternativních rostlinných olejích.
Nemožnost recyklace
Olivový olej má ještě jednu zásadní nevýhodu - nelze jej recyklovat. Po použití se jednoduše musí zlikvidovat a nelze jej použít k výrobě jiných produktů. Například z použitého řepkového oleje se vyrábějí mýdla, plasty nebo alternativní paliva pro spalovací motory.
Kdy se olivový olej vyplatí a kdy ne?
Abychom to shrnuli, olivový olej je na smažení o něco zdravější než jeho alternativy. Je také výrazně dražší, má krátkou životnost při vysokých teplotách a nelze jej recyklovat. Představuje tak zbytečně vysokou zátěž pro životní prostředí. Je tedy ideálním řešením pro studenou kuchyni jako přísada do salátů nebo těstovin. Občas lze použít i na tepelné zpracování jídel, ale v tomto ohledu se více vyplatí jeho alternativy.
Řepkový olej jako ideální volba pro smažení
Pokud hledáte nejlepší olej na smažení, skvělou volbou může být právě řepkový. Nejenže má vysoký bod zakouření, ale také obsahuje vyvážený poměr mononenasycených mastných kyselin. Na lidské tělo nepůsobí nadměrnou zátěž a je cenově výhodným řešením. Také má nižší cenu než olivový olej a vynikající odolnost vůči vysokým teplotám.
Praktický tip: Na smažení, fritování nebo vaření můžete také použít jiné typy rostlinných olejů, které jsou stejně výhodné jako výše zmíněný řepkový.
Jak recyklovat použitý rostlinný olej?
Protože olivový olej nelze recyklovat, musí se zlikvidovat. Pokud ve vašem gastronomickém provozu používáte na smažení nebo fritování jiné rostlinné oleje, například řepkový, můžete je odevzdat k ekologické recyklaci. Když využijete službu sběru použitých kuchyňských olejů TrafinOil, nemusíte mít žádné starosti.
Oleje vyzvedneme z vašeho gastronomického provozu, poskytneme vám potvrzení o recyklaci, odkoupíme je za nejvýhodnější cenu a odvezeme je do provozů, které se věnují jejich zpracování. Zároveň zajistíme i dodávku čistých olejů. Můžete si vybrat z nabídky nejoblíbenějších typů. Díky našim službám se zbavíte časově náročných starostí a váš podnik bude fungovat mnohem efektivněji. Můžete nás kontaktovat prostřednictvím formuláře nebo zavolejte na 800 800 070.