Co jsou to tuky?
Než se podíváme na rozdělení a význam tuků, je třeba definovat, z čeho se vlastně skládají. Každý tuk se skládá ze 3 základních látek:
- kyslík
- uhlík
- vodík
Některé druhy obsahují také fosfor, dusík nebo jiné chemické prvky.
Výjimečnost tuků spočívá v tom, že jsou nejkoncentrovanějším zdrojem energie v naší stravě. 1 g tuku totiž obsahuje až 9 kcal, což je skutečně pozoruhodné množství.
Pamatujte: Tuky se odborně označují také jako lipidy.
Rozdělení tuků
Ne všechny tuky jsou stejné. Jednotlivé druhy se liší svým původem, počtem složek v řetězci a vazbami mezi nimi. Tyto faktory ovlivňují, jak budou působit v lidském organismu. Některé jsou zdravější, jiné méně.
Existují dva nejběžnější způsoby klasifikace tuků:
- podle původu
- podle druhu mastných kyselin
Rozdělení tuků podle původu
Tuky mohou být živočišné nebo rostlinné. Jak již název napovídá, živočišné jsou získávány z tkáně suchozemských a mořských zvířat, případně z mléka. Jde například o máslo, vepřový tuk, slaninu, rybí oleje nebo loj.
Rostlinné tuky se nejčastěji označují jako oleje. Obvykle jsou vyráběny ze semen (řepkové, slunečnicové nebo lněné), semínek (vinné, dýňové), ořechů (kokosové, vlašské) nebo ovocné dužiny (avokádové). Dále se standardně dělí na lisované za studena a rafinované.
Rozdělení tuků podle mastných kyselin
V dnešní době se velmi často setkáte také s rozdělením tuků podle mastných kyselin, z nichž se skládají. Jednotlivé druhy se liší počtem dvojných vazeb v uhlíkovém řetězci. Mastné kyseliny bez dvojných vazeb se označují jako nasycené.
Druhým typem jsou nenasycené mastné kyseliny, které mají jednu nebo více dvojných vazeb. Ty se dále dělí na mononenasycené (mají pouze jednu dvojnou vazbu) a polynenasycené (mají dvě nebo více dvojných vazeb v řetězci).
Tuky v lidském těle
Jak jsme již naznačili výše, tuky jsou důležitou součástí lidské stravy. Jde totiž o nejkoncentrovanější zdroj energie. Navíc dodávají jídlům charakteristickou konzistenci a chuť. To však zdaleka není vše. V lidském těle plní několik nenahraditelných funkcí – jsou tak nezbytné pro jeho správné fungování.
Zastoupení tuků v organismu
Tuky tvoří 10 až 15 % celkové hmotnosti dospělého mužského těla. Zajímavostí je skutečnost, že v ženském organismu jsou zastoupeny více, a to až na úrovni 15 – 25 %. Po tom, jak je přijmeme v potravě, se ukládají ve speciálních buňkách tukové tkáně. Ty se odborně označují jako adipocyty.
Když tělo roste, počet buněk tukové tkáně se přirozeně zvyšuje. V určitém bodě vývoje dosáhne svého maxima a dále se už jen udržuje na konstantní úrovni. Samotné adipocyty však mohou měnit svůj objem. Jednoduše řečeno, čím více tuků konzumujete, tím více se adipocyty naplňují.
Přenos vitamínů a ochrana orgánů
Tuky v lidském těle plní především stavební funkci – tvoří membrány všech buněk. Tím ale jejich využití nekončí. Zajišťují také přenos vitamínů A, D, E a K. Pokud by tuky neexistovaly, tyto důležité vitamíny by se nedokázaly správně vstřebávat a efektivně využívat.
V neposlední řadě, tuky zajišťují také ochranu a izolaci. Chrání orgány nejen před chladem, ale zároveň i před příliš vysokými teplotami. Brání tomu, aby vnější vlivy nebo vibrace, kterým jsme neustále vystaveni, poškodily citlivé vnitřní části těla. A to stále nejsou všechny jejich funkce!
Věděli jste, že tuky jsou výchozí látkou pro vznik pohlavních hormonů a kůry nadledvin? To je další dobrý příklad toho, jak důležité jsou pro správné fungování těla.
Vliv na kardiovaskulární a nervový systém
Vědecké studie zjistily, že tuky jsou mimořádně důležité také pro kardiovaskulární a nervový systém. Jako zdroj nenasycených mastných kyselin mají pozitivní vliv na tvorbu krve, regulují krevní tlak, podporují samotné srdce a dokonce snižují riziko některých vážných kardiovaskulárních onemocnění! A v rámci nervového systému přispívají také k správnému fungování mozku.
Kvalitní tuky pro gastronomické provozy
Zdravé tuky, které plní důležité úlohy v organismu, nejjednodušeji přijímáme ve formě kvalitních rostlinných olejů. Jelikož se běžně přidávají do mnoha jídel, jsou nezbytné pro správný chod každého gastronomického provozu. Používají se například ve studené kuchyni, na vaření, smažení, fritování nebo pečení.
Výběr vhodných olejů, dovoz čistých a následný odvoz těch použitých je pro mnoho podnikatelů nejen časově náročné, ale zároveň i enormně vyčerpávající. Věděli jste však, že se tomu lze efektivně vyhnout? Poradíme vám, jak na to!
Stačí jen využít naše komplexní služby. Funguje to jednoduše – vyberete si z naší nabídky olejů a objednáte si dovoz nových (jednorázový nebo pravidelný) i odvoz použitých olejů. Kromě toho, že vám oleje bezstarostně přivezeme i odvezeme, vám ještě vystavíme smlouvu a potvrzení o jejich ekologické likvidaci, čímž si rovnou splníte vaše zákonem stanovené povinnosti. Oleje tak pro vás už nebudou žádnou starostí! Naopak, budete se moci stoprocentně soustředit na prosperování vašeho podniku. Pro více informací nás kontaktujte telefonicky na 800 800 070, nebo prostřednictvím formuláře.