Rostlinné tuky
Rostlinné tuky se obvykle označují jako oleje. Získávají se z částí rostlin nebo jejich semen. Jednotlivé druhy se liší svým obsahem nasycených a nenasycených mastných kyselin.
Rostlinné tuky v potravinách
S rostlinnými tuky se můžete setkat nejen v podobě běžně prodávaných olejů. Nacházejí se totiž i v různých potravinách. Bohaté jsou na ně například čerstvé olivy, avokádo nebo ořechy. V malém množství je můžete přijmout i ze slunečnicových, dýňových nebo lněných semínek.
Obsah nenasycených mastných kyselin
Nenasycené mastné kyseliny mohou být nežádoucí kvůli tomu, že při vysokých teplotách se mění na zdraví škodlivé látky. Rozkládají se a produkují volné radikály, které jsou pro lidské tělo mimořádně nebezpečné. Dokážou narušovat buněčné membrány, poškozovat DNA a bílkoviny a také zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
Kvalitní rostlinné oleje, které jsou vhodné na smažení, obsahují méně nenasycených mastných kyselin. Jejich bod zakouření je pak více než 200 °C. To znamená, že odolají i dlouhodobému vystavení vysokým teplotám a jsou stabilní. Z tohoto hlediska je dobrou volbou například olivový nebo rafinovaný řepkový olej.
Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny
Nenasycené mastné kyseliny jsou pro lidské tělo potřebné. Největší význam mají právě omega 6 a omega 3. Tělo si je vyžaduje přijímat z vnějších zdrojů. Ideální poměr mezi nimi je 4:1. V takovém zastoupení se nacházejí například v konopném nebo řepkovém oleji.
Rostlinné oleje jsou známé právě tím, že obvykle obsahují více nenasycených mastných kyselin než živočišné tuky. Díky tomu jsou skvělou volbou do studené kuchyně, avšak některé druhy mohou být škodlivější při smažení nebo fritování, kdy jsou vystaveny vysokým teplotám.
Praktický tip: O tom, zda je daný rostlinný olej vhodný na smažení nebo fritování, hovoří právě bod zakouření. Pokud je dostatečně vysoký, znamená to, že obsah nenasycených mastných kyselin je nižší a riziko přepálení a negativního vlivu na zdraví je tedy malé.
Živočišné tuky
Živočišné tuky se získávají z tkání mořských a suchozemských zvířat, případně z jejich mléka. Nejčastěji se můžete setkat s vepřovým sádlem a máslem. Zajímavou alternativou je také husí nebo kachní sádlo nebo rybí olej.
Živočišné tuky v potravinách
Jak už jistě tušíte, živočišné tuky se přirozeně nacházejí prakticky ve všech druzích masa. V některých je jejich procentuální zastoupení vyšší, v jiných nižší. Najdeme je také ve slanině a kůži. V menším množství jsou zastoupeny v mléčných výrobcích – nejen v samotném mléku, ale i ve smetaně nebo sýrech.
Více nasycených mastných kyselin
Nevýhodou živočíšných tuků je vyšší obsah nasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci, které zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Mnoho takovýchto nezdravých tuků je v vepřovém sádle a slanině. Jejich pravidelná nadměrná konzumace tak může vést k rychlejšímu přibírání a různým zdravotním potížím.
Naše rada: Zdravější alternativou másla nebo vepřového sádla jsou rybí tuky. Vyznačují se tím, že mají méně nasycených mastných kyselin. Naopak, obsahují vyšší procentuální zastoupení zdraví prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin.
Ideální na smažení?
Protože živočišné tuky obsahují hodně nasycených mastných kyselin a méně nenasycených, jsou vhodné na smažení. Jejich bod zakouření je obvykle na úrovni více než 205 °C. Vyznačují se vynikající stabilitou i při prudkých změnách teplot, proto se dají využívat na smažení a fritování. Velmi dobré vlastnosti mají v tomto směru dva nejoblíbenější tuky – vepřové sádlo a máslo.
Rostlinný nebo živočišný tuk – který je lepší?
Výzkumy ukazují, že rostlinné tuky jsou obecně zdravější než živočišné. Obsahují totiž méně nasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci, které zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Zároveň přirozeně obsahují více omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které jsou často doplněny o další cenné vitamíny, minerály, antioxidanty a jiné bioaktivní látky. Ty byste v živočišných tucích hledali marně.
To ale neznamená, že jsou živočišné tuky špatné. Z hlediska vyvážené stravy je dobré je občas zařadit do jídelníčku. Tepelně zpracovaným jídlům dodávají jedinečnou chuť a křupavou konzistenci, kterou si zamilujete.
Zapamatujte si: Nejzdravější volbou jsou za studena lisované rostlinné oleje. Můžete je používat například na dochucování salátů.
Oleje i pro vaši gastro provozovnu
Žádná gastro provozovna se neobejde bez kvalitních olejů. Jejich shánění však často bývá zbytečně zdlouhavé. Pokud se chcete naplno věnovat vašemu podnikání a s oleji nechcete mít žádné starosti, máme pro vás výhodné řešení!
Z naší široké nabídky si můžete vybrat oleje podle vašich potřeb. My vám je dovezeme a zároveň zajistíme i odvoz použitých. V rámci dlouhodobé spolupráce poskytujeme pravidelný dovoz a odvoz podle stanoveného harmonogramu. Celý olejový servis tak máte automatizovaný a nemusíte nic řešit! Navíc si splníte i zákonné povinnosti. Jako gastro podnik totiž musíte mít uzavřenou smlouvu s certifikovanou společností, která zajišťuje ekologickou likvidaci použitých kuchyňských olejů. Pokud vás náš olejový servis zaujal, kontaktujte nás přes formulář, nebo volejte 800 800 070.